video/iklim-cesitleri-konu-anlatimi-ders-izle-cafer-elitog-282 Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, oda ve borsaların genel kurullarının ertelenmesinin meslek gruplarının faaliyetlerine göre yapılan kodlama çalışmasından (NACE) kaynaklandığını bildirdi. Bakan Yazıcı, konuya ilişkin yapılan itirazların temelinde ise meslek örgütlerinde...
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, oda ve borsaların genel kurullarının ertelenmesinin meslek gruplarının faaliyetlerine göre yapılan kodlama çalışmasından (NACE) kaynaklandığını bildirdi. Bakan Yazıcı, konuya ilişkin yapılan itirazların temelinde ise meslek örgütlerinde yapılan gruplandırmalarla alakalı olduğunu söyledi.

        Hayati Yazıcı, Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında oda ve borsaların genel kurullarının 3 ay ertelenmesinin kararlaştırılmasının ardından bugün düzenlediği basın toplantısı ile durumu değerlendirdi.

        Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı ticaret odaları, sanayi odaları, ticaret borsalarının tamamının 365 olduğunu belirten Yazıcı, genel kurulların 5174 Sayılı Kanun'a göre 4 yılda bir yapıldığını hatırlatarak, “Dolayısıyla 2012 Ekim-Kasım dönemi odaların genel kurullarını yapacakları tarih, TOBB için ise 2013 Mayıs ayı. 2009 genel kurulundan sonra meslek gruplarının faaliyetlerine göre kodlanması anlamına gelen NACE kodlaması çalışması yürüttük. Çalışmayı merkez Gelir İdaresi Başkanlığı olmak üzere önemli kamu kurumları yürüttü.” diye konuştu.

        Çalışmanın hedefini aktaran Bakan Yazıcı, meslek komitelerinin oluşturulması ile NACE kodlamasın iki farklı çalışma olduğunun altını çizdi. Özellikle seçim takvimi belli olunca bazı yayın kuruluşlarında NACE’nin etkili olduğu yönündeki haberleri hatırlatan Yazıcı, NACE ile ilgili çalışmanın büyük bir titizlikle yürütüldüğünü ve Aralık ayının başında NACE çalışmasının sonlandığını bildirdi.

        Bu çalışmanın önemini anlatan Yazıcı, şu ifadeleri kullandı: “Oda ve borsaların seçim yaparken, oy kullanacakların ve aday olacakların gruplara ayrılmasının belirlenmesi tamamen oda yönetimleri tarafından yapılıyordu. Faaliyet göstermediği alanın komitesinde yer alıyordu. Bu kodlama ile faaliyet alanları belirlendi ve cirolarının büyüklükleri kodlamada esas alındı. Bu NACE çalışmasıdır. Bu süreçte de NACE çalışmasına herhangi bir itiraz olmamış.”

        NACE’ye karşı bir güvenin olduğunun altını çizen Bakan Yazıcı, itirazın meslek komitelerinin gruplandırılmasında olduğunu belirterek, bu gruplandırma çalışmasının 2010 yılında TOBB’a verildiğini söyledi. Gruplandırmada 18 bin itirazın olduğunu kaydeden Yazıcı, bu itirazların 15 bininin uygun bulunduğu, 3 bininin ise ele alınmadığını dile getirdi.

Gruplandırmaların NACE çalışmasına göre yapılması için genel kurulların Bakanlar Kurulu kararı ile ertelendiğini hatırlatan Yazıcı, Ekim-Kasım ayında yapılması gereken oda ve borsa genel kurullarının Şubat-Mart aylarına, TOBB Genel Kurulu'nun ise Mayıs ayında değil de Ağustos ayında yapılmasına karar verildiğini vurguladı. Özellikle komitelerin belirlenmesi için bakanlığın inceleme çalışmalarının söz konusu olduğunu, bundan dolayı da genel kurullarının makul bir süre ertelenmesi konusunda TOBB ile fikirlerinin örtüştüğünü bildiren Yazıcı, dünkü Bakanlar Kurulu'nda erteleme kararı alındığını ifade etti.

        NACE çalışması ile meslek faaliyetlerinin gruplandırılmasının farklı olduğuna dikkat çeken Bakan Yazıcı, itirazın meslek gruplarına ayrılmada 18 bin itirazın söz konusu olduğunu belirtti. Yazıcı, itirazların temelinde meslek komitelerinin birleşmesi sırasında, bazı komitelerde yaşanan eksiklikten kaynaklandığını aktardı. Yazıcı, bazı itirazların ise doğru olduğunu, özellikle NACE kodlaması yapılmadan önce yaşanan aksaklıklardan kaynaklandığını ifade etti.

banner80